Майбутні вибори президента, а потім і парламенту стануть визначальними для України в найближчі 10 років.Це стосується як політичного, так економічного та культурного напрямків. Розуміє це і путінська Росія, для якої 2019 рік чи не останній шанс повернути Україну в лоно імперського контролю, а разом з цим, відновити втрачену світову велич. Для цього необхідно всього лише вирішити територіальні і санкційні питання. Узаконити Крим і домогтися надання особливого статусу Донбасу з правом впливу на зовнішню політику України — завдання мінімум.

Допомогти у цьому за логікою Путіна повинен новий, «правильний» глава держави за підтримки лояльного парламенту. У разі успіху Москва готова буде не тільки забути про жалюгідні «4 млрд Януковича», а дати в рази більше у вигляді дешевих кредитів, знижок на газ, уран і інші ресурси, щоб забезпечити виконання популістських гасел в обмін на територіальні поступки і зміну зовнішнього курсу. А відтак,  всі сили, ресурси і можливості Кремля будуть спрямовані в сферу інформаційного впливу на український електорат.

вибори

Про майбутні плани Росії здійснювати активне втручання у внутрішньополітичні справи України  попереджають як вітчизняні, так і міжнародні експерти. Та що там майбутні плани — втручання відбувається вже багато років. А з кінця 2013 року це практично щоденний штурм з різних сторін українських інформаційних позицій та мізків наших громадян.

Методи протидії російській пропаганді

Треба відзначити, що в останні пару років українська сторона навчилася більш-менш ефективно протистояти цим атакам, розвінчуючи міфи, спростовуючи фейки, блокуючи мовлення каналів і доступ до пропагандистських ресурсів, приймаючи дієві заходи щодо обмеження російської експансії.

Сьогодні по всій країні регулярно проводяться презентації наукових досліджень, озвучуються експертні думки, публікуються рекомендації по блокуванню сайтів і ресурсів, з перекриття каналів надходження агітаційних, пропагандистських матеріалів. Видаються книги і підручники з протистояння гібридній війні і захисту інформаційного простору України від Росії. Існують ряд ГО і комунікаційних майданчиків, які виконують роль моніторів і розслідувачів інформаційних загроз.

Про вітчизняні здобутки у боротьбі із кремлівською навалою можна почитати у наступних матеріалах.

Паралельно з Україною, схаменулися і країни Євросоюзу і США, де вже потом і кров’ю відчули всі принади впливу російської пропаганди.

Активно на сторожі кордонів інформаційного поля ЄС працює портал «Kremlinwatch».

Див. також. Евросовет готов штрафовать провайдеров, не отключающих доступ к экстремистскому контенту в интернете.

Нарешті був створений і запрацював трастовий фонд в сфері кібербезпеки Україна-НАТО (на базі Румунського інформаційного холдингу RASIROM і СБУ), завдання якого, в тому числі, виявляти загрози та забезпечувати протидію інформаційній пропаганді з боку Росії.

вибори

Проте, вплив Російських структур на інформаційне поле України, як і раніше, величезний. Спецслужби Кремля не стоять на місці, і ведуть активний пошук нових каналів інформаційного втручання. Особливо напередодні доленосних українських виборів, на які Москва поставила свої власні найбільші ставки.

У розділі «Відступники» з книги «Слова і війни. Україна стикається з кремлівською пропагандою», презентованої на початку 2018 року авторами ГО «Інтерньюз» читаємо наступне:

«Деякі українські ЗМІ, які з певних причин вважаються проросійськими, грають на кремлівській «половині поля». В даний час немає прямих доказів того, що деякі провідні українські ЗМІ отримують фінансування з Росії. Однак, на думку експертів, повідомлення та дискурси, які транслюються через деякі телеканали, друковані ЗМІ та веб-сайти, припускають, що: або журналісти отримують пряму плату від Російської Федерації за поширення таких думок, або власники ЗМІ мають спільну точку зору з Кремлем і надають безкоштовну допомогу Росії в інформаційній війні».

У тому ж дослідженні, в розділі «Протеже Роскомнадзора» зазначається, що:

«Іншим каналом поширення інформації Кремля на Україну є різні російські сайти, в тому числі інформаційні агентства і друковані ЗМІ: tass.ru, ria.ru, kommersant.ru і інші. У 2014 році їх читали 44% українців. Однак уже в 2015 році ця частка знизилася до 27%, незважаючи на те, що провайдери не блокували жоден з цих сайтів в Україні».

У 2017-2018 роках багато одіозних російських інформагентств, телеканалів, соцмереж і відверто пропагандистських сайтів були заблоковані Указами Президента, за рішеннями відповідної комісії РНБО, більшістю українських провайдерів. «Відповідно до Указу Президента України №126/2018 Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 2 травня 2018 року «Про застосування та скасування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)».

Як виявилося, при всіх успіхах і напрацюваннях, є сфери проросійської експансії, на які ще не звернули увагу ні українські спецслужби, ні профільні організації. У вільному доступі для будь-якого українського інтернет-користувача, як і раніше залишаються сотні «вишуканих» російських сайтів, єдина мета яких — поливати брудом Україну і дискредитувати її в очах як власних громадян, так і міжнародної спільноти.

Останнім часом увагу служби кібербезпеки НАТО, а також провідних ГО — «Kremlinwatch», «Інтерньюс», «Інформ-напалм», «Інформаційна безпека» та ін., було звернуто на цілу область електронних ЗМІ, які не потрапляли раніше під моніторинг, а , між тим, регулярно продукували антиукраїнську і антиєвроатлантичну риторику.

Йдеться про міжнародну тизерну систему рекомендованого контенту Lentainform.com — далі «Лентаінформ» www.lentainform.com, що діє переважно в Росії та Україні з 2014 року. Здавалося б, чому стільки уваги звернено на якусь маловідому тизерну мережу, що це, взагалі, таке?

Насправді, за потенційним охопленням громадян України Lentainform вже зараз може конкурувати з провідними соцмережами і телеканалами. Більше того, система організації та принципи роботи «Лентаінформ» дозволяють за короткий час охопити будь-якою інформацією до 8-10-ти мільйонів українських користувачів! Жоден найрейтинговіший пул телеканалів або кластер сайтів не в змозі забезпечити аналогічний ефект! Хто ж стоїть за цією системою та як вона проникла настільки глибоко?

Спробуємо розібратись. Після того, як в 2017-2018 роках головних фейкометів і пропагандистів Кремля, типу Однокласників, ВКонтакті, ріа-новини, тощо в Україні заблокували, прапор «руського мира» непомітно підняла і понесла саме «Лентаінформ». За досить короткий час, завдяки нереально вигідним для сайтів бізнес-умовам, фактично демпінгу (обмін трафіком), інформери Лентаінформ з’явилися на помітних місцях сотень популярних українських сайтів, в тому числі на третині з числа ТОП-100.

Спочатку вуха Кремля стирчали на сторінках «Лентаінформ» з усіх боків, що не заважало їм набирати собі партнерів. Найнеймовірніші фейки і найодіозніші заяви і елементи пропаганди потрапляли до українських користувачів за один-два кліка, або й напряму. Ось типова щоденна звичайна сторінка «Лентаінформ», яку могли бачити українські користувачі.

вибори

Головні тези — перемога російської дипломатії і майбутній «новий Майдан» в Україні. І так скрізь і повсюдно.

Або ось такий блок, де українців змушують звикнути до думки, що Україна неминуче розпадеться на кілька частин, та повернеться в лоно Росії.

вибори

У випадку з «Лентаінформ» виходить, що практично кожен третій сайт з ТОП-100 новинних і розважальних ресурсів Укрнета заражені … несуть на собі кілька інформерів Л.І.

Причому, формально сайти не мають відношення до інформації, яка показується на цих інформерах, і не можуть впливати на їх зміст. Тобто, сайт навіть може бути типу проукраїнським, але через нього будуть поширюватися фейкові, проросійські матеріали.

Коли кілька місяців тому активісти намагались звернутися до патріотичного духу власників деяких популярних новинних і розважальних сайтів, мовляв, навіщо ви «злягаєтесь» з цим ФСБ-шним агрегатором, адже у нього кожна друга новина в тій чи іншій мірі спрямована проти України або веде на заборонені сайти з російською пропагандою, ті відповідали, що «Лентаінформ» дає нам хороший трафік, набагато більше, ніж бере у нас. Типу, це бізнес, нічого особистого — ми виживаємо, а вони «вже виправилися», «а ми у них все одно газ купуємо», бла-бла, а держава Україна мені нічого не дає.

Що ж, власників сайтів можна зрозуміти. Хоча виявитися на гачку у путінської системи — та ще райдужна перспектива. До честі сказати, багато українських порталів відмовляються від співпраці з lentainform, незважаючи на найвигідніші комерційні умови. Бо рука Кремля, останнім часом ретельно маскуючись, все одно випирає там з усіх щілин. Взяти хоча б останній гучний конфлікт з Росією в Керченській протоці з полоном українських моряків. «Лентаінформ» постаралася, щоб у звичайного читача залишилося враження, що в інциденті винна сама Україна!

вибори

Як би там не було, за кілька років роботи з українським інтернет-простором «Лентаінформ» зуміла спокусити десятки сайтів і тисячі індивідуальних користувачів, охочих до новин з поребрика.

За відомостями з відкритих джерел, Лентаінформ  — це частина могутньої інформаційної корпорації «МИРС», власником якої є російський інвестфонд «Фінам», який, в свою чергу, пов’язують з російськими спецслужбами і операціями по брексіту і втручанню в вибори в США. Власник цього фонду — Віктор Ремша, який має бізнес-інтереси з багатьма російськими олігархами. Якірним донором всієї корпорації є міжнародна рекламно-інформаційна система Marketgid, її творці — громадяни України С. Шкот і С. Телятніков.

вибори

Крім того, в сферу впливу холдингу входить цілий ряд дрібних інформаційних сайтів, основна мета яких, мабуть — це служити плацдармом для поширення потрібної інформації в мережі. А з’єднуючою ланкою і постачальником новинної інформації до широкого споживача у цих майданчиків, ясна річ, виступає lentainform. Аналіз взаємозв’язків дав наступний список сайтів-сателітів «Лентаінформ» https://24molnia.com, https://politexpert.net, https://politpuzzle.ru/, newinform.com, https://topfacts.com.ua/, https://www.politnavigator.net/about, https://novostino.ru. Зрозуміло, що всі вони можуть легко видозмінюватися, навіть міняти назви.

Що робити?

В даному випадку нас цікавить інше. Наскільки реальною є загроза дестабілізації та впливу на майбутні вибори за допомогою глобальної мережі інформерів «Лентаінформ»? Судячи з тенденції, контенту і відстеженим методам — «Лентаінформ» наче спеціально готували як якесь універсальне «вундер-Ваффен» саме для  впливу на українські вибори-2019.

вибори

Адже ми прекрасно знаємо, на що здатна фабрика «тролів з Ольгіно». Тим більше, зараз, в умовах постійної тривоги, і стану політико-економічної нестабільності, в якому перебувають багато українців, дуже легко викликати у простого громадянина очікувану емоцію, вселити потрібну думку, асоціацію або спонукання до дії. Головне це — застати його зненацька, наступити на «хворий мозоль», зачепити болючі струнки душі і ЕГО. А це російські пропагандисти вміють робити дуже добре.

У випадку з «Лентаінформ», експерти НАТО і ГО Інтерньюз і ІНФОБЕЗПЕКА радять негайно звертатися в СБУ і Мінінформації, адже тільки у них є реальна можливість визначити рівень небезпеки, і протистояти можливій загрозі на законних підставах. Але одне ясно — напередодні доленосних подій 2019 року, таких як вибори президента України і вибори в Парламент, захист інформаційного поля нашої країни від втручання проросійських сил набуває особливої актуальності!

Немає сумнівів, що Росія кине всі наявні у неї сили і «не постоїть за ціною», щоб добитися прийнятного для неї результату. А майбутнє виживання демократичної незалежної України буде прямо залежати від того, наскільки вона зможе впоратися з подібними погрозами інформаційного характеру.

по материалам:   antikor.com.ua