В продовження нашої рубрики «Ретроспектива» представляємо читачам архівний матеріал колег з Аргумент.юа. Михайло Лабутін, Ігор Швайка, Ігор Білоус та Андрій Іванчук — що пов’язує цих відомих корупціонерів? Звичайно ж — Укрспирт!

Корупційні алгоритми роботи державного підприємства. Створення корупційних алгоритмів роботи державного підприємства «Укрспирт», який об’єднує близько 76 спиртових заводів, виявляється, не менш трудомісткий процес, чим прозора і ефективна робота галузі.

Керівники раніше державного концерну, а нині — держпідприємства, що має абсолютну монополію на виробництво і збут етилового спирту на території України і за її межами, — збудували «держава в державі». Прикриваючись благими намірами про виведення спиртової галузі «з тіні», розгорнули нелегальну роботу воістину національного масштабу.

Хто ж зацікавлений у тому, що держпідприємство «Укрспирт» залишилося «дійною коровою» української влади або ж відверто кримінальних структур? Як не дивно, але коло учасників корупційної схеми може виявитися ширше, ніж здається на перший погляд.

Покровителі тіньового обороту або коктейль з влади і криміналу

  1. Михайло Лабутин — генеральний директор ДП «Укрспирт», він же в минулому кримінальний авторитет, контрабандист, він жерасхититель держвласності, креатура команди Януковича, він же уособлює нелюстрированный компроміс політичних домовленостей.
  2. Ігор Швайка — Міністр аграрної політики та продовольства України, отримав свій портфель за квотою ВО «Свобода» і є креатурою номінальної. Зарекомендував себе, як чиновник, який не зацікавлений в розвитку та реформуванні, як всього аграрного сектору, так і спиртової галузі зокрема.
  3. Ігор Білоус — голова Державної фіскальної служби. Головний податківець країни прийшов на керівну посаду в фіскальне відомство зі сфери інвестиційно-банківського управління. Працюючи в компанії «Ренесанс Капітал», супроводжував гучні і скандальні угоди з українськими активами, наприклад, такі як продажу 93% частки меткомбінату «Криворіжсталь».
  4. Віталій Герц — Глава департаменту САТ («спирт, тютюн, алкоголь») Госфискальной служби. Очолює фіскальний департамент, контролюючий роботу алкогольного та тютюнового ринків. Раніше працював генеральним директором ДП «Житомирський лікеро-горілчаний завод». Неодноразово потрапляв в поле зору контролюючих та правоохоронних органів, але до кримінальної відповідальності ніколи не притягувався.
  5. Володимир Кондратюк — заступник голови департаменту САТ. Популярність у правоохоронних органів придбав у 2007-2008 роках, коли, будучи заступником голови ДПА у Кіровоградській області, курирував алкогольний ринок. Тоді на пана Кондратюка надходили скарги до Служби безпеки України про те, що він причетний до організації виробництва і збуту «лівої» горілки. Однак скарги і звернення так і не були задоволені, оскільки рідний брат пана Кондратюка — високопоставлений офіцер СБУ. «Дах» для керівництва «Укрспирту» у податковій та СБУ.
  6. Валерій Кондратюк — начальник департаменту контррозвідки СБУ. За даними джерел відомства, один з найбільш наближених людей до голови СБ україни Валентина Наливайченка.
  7. Олег Махніцький — по революції, виконував обов’язки Генерального прокурора України, за квотою ВО «Свобода», раніше працював в органах прокуратури Львівської області, був адвокатом Ігоря Кривецкого.
  8. Ігор Кривецький — народний депутат VII скликання Верховної Ради «Свобода». У кримінальних колах відомий під прізвиськом Пупс, є сірим кардиналом ВО «Свобода».
  9. Андрій Іванчук — народний депутат VII скликання Верховної Ради від ВО «Батьківщина». Один з найбільш вагомих людей у фракції, є заступником голови «Батьківщини» у парламенті, голова Комітету Верховної Ради з питань економічної політики. Грає не останню роль у питаннях перерозподілу держбюджетних коштів.
  10. Віталій Стрижак — заступник начальника УБОЗ України, безпосередній куратор від МВС спиртової галузі та наглядач за діяльністю «Укрспирту».

Погана слава

Про нинішньому главі спиртової монополії Михайла Лабутине відомо вкрай мало — на офіційному сайті «Укрспирту» автобіографія не представлена, а преса особливо не приділяла його персони належної уваги. Широко відомий лише той факт, що Михайло Юрійович 2010 року був заступником гендиректора ДП «Укрспирт» — часи, на які припадає епоха близького друга екс-президента Віктора Януковича Юрія Іванющенка (в певних колах — Юри Єнакіївського) — короля тіньового обороту спирту.

Втім, мізерність інформації і об’єктивна, оскільки пану Лабутину є, що приховувати, але за нього красномовно говорять його справи і вчинки, які він робив і до свого призначення головою «Укрспирту». Ось лише кілька фактів.

Читайте також:   Вірус Petya дістався до Ізраїлю

На початку 2000-х років Михайло Лабутін вже мав доступ до державним спиртовим заводам. Цей період його біографії ознаменований тим, що він пролобіював призначення на посаду директора Карапчиевкого спиртзаводу (Чернівецька область) «своєї» людини. Їх спільна діяльність буде задокументована пізніше в матеріалах правоохоронних органів, правда лише з однією поправкою.

У документах про результати перевірок СБУ і прокуратурою згадується, що в той період з заводу було вкрадено близько 40 тис. дал спирту, який потім з’явився на «чорному» ринку. Насправді обсяги розкрадання склали 72 тис. дал, або 3,5 млн пляшок «лівої» горілки, яку Лабутін розливав на Лужанском ЛГЗ.

Не менш сумна доля спіткала один з найбільших спиртових заводів — Лохвицький спиртокомбинат (Полтавська область), на якому 2009 році було налагоджено виробництво біоетанолу. Будучи заступником глави «Укрспирту», в компетенцію якого входило розвиток біоетанольного напрямку, Михайло Лабутін знову ж таки через «свого» директора повністю зупинив виробництво біоетанолу, згенерував збитки підприємства та «перепрофілював» завод на виробництво «тіньового» спирту. Крім того, на реалізації державної біоетанольної програми Михайло Лабутін примудрився ще й заробити — саме його компанія «Енергетичні стратегії та біотехнології» (р. Чернівці) виконувала роботи по денатурації спирту (процес виробництва біоетанолу з абсолютованого спирту) на Лохвицькому спиртзаводі.

Ці та інші чинники тіньової комерційної діяльності ради лабутіна, склали і зміцнили його дружні стосунки з Миколою Голомшею і Олегом Махницким, які працювали в той час у прокуратурах Чернівецької та Львівської областей

Багато чинники дозволяють Михайлу Лабутину досі «виходити сухим з води» і залишатися безкарним за розграбування державних коштів і власності. Такі колосальні можливості йому забезпечує давнє знайомство з Миколою Голомшею, якого у вузьких колах називають «вічним прокурором». Свою «дружбу» і злочинну діяльність вони почали ще у Чернівецькій області, де пан Голомша був одним з керівників обласної прокуратури.

Надалі ці відносини сформували для Михайла ради лабутіна надійний тил в головному наглядовому органі країни — Олег Махніцький за квотою ВО «Свобода» був призначений на посаду генерального прокурора України, а Микола Голомша за квотою ВО «Свобода» був призначений його першим заступником. Саме завдяки цим кадровим рішенням, всі матеріали про вчинені Лабутиным розкраданнях у держави осідають мертвим вантажем в архівах правоохоронних відомств.

Двигун контрабанди

Втім, розграбування спиртових держпідприємств не єдиний вид діяльності нинішнього керівника «Укрспирту». Не чужа йому і контрабандна торгівля етанолом, сигаретами, товарами народного споживання. Стабільний збут контрабанди йому забезпечують давні зв’язки з Ігор Кривецький — кримінальним авторитетом на прізвисько Пупс, якого, крім іншого, також називають королем Галицьких злодіїв. Ігор Кривецький великий бізнесмен- «свободівець», отельєр та власник ресторанів в західних областях України.

За чутками Пупс набуває п’ятизірковий готель Hyatt в Києві, який раніше належав донецьким бізнесменам. Що стосується Михайла ради лабутіна, то згідно з прокуратурою і криміналітетом забезпечили йому цілодобовий контроль з боку своїх покровителів, як над ним, так і над ситуацією. Як кажуть про нього в певних колах, у яких Пупс вважається своїм — «муха без квитка не літає».

Для «обілечування мух» до Лабутину, під виглядом охорони приставлені «смотрящі», і не тільки до нього. На заводах Укрспирту, де відбувається крадіжка спирту, також присутні «смотрящі», які змінили костюми «Adidas» на вишиванки.

Ще одним важливим гравцем в цій компанії є депутат від фракції «Батьківщина» Андрій Іванчук. Саме він забезпечує тіньової діяльності «Укрспирту» супровід в українському парламенті. У 2008-2009 роках, з початком реалізації держпрограми «Біоетанол» держконцерн «Укрспирт» перепрофілював під виробництво біопалива близько 12 найбільших спиртових заводів.

Обладнання — дорогі установки по абсолютизації спирту — і його монтаж виконувала компанія «Техінсервіс», яка виграла держтендер. Власником компанії є пане Іванчук. Розслідування КРУ і СБУ надалі показало, що вартість обладнання була завищена в декілька разів, а після того, як заводи були штучно збанкрутували, а програма припинена — вартість енергоємних і морально застарілих активів цих спиртових підприємств перевищує їх реальну ціну.

Читайте також:   Які нововведення чекають на водіїв обмеження швидкості до 50 км/год і регулярна заміна шин

Виною — дороге обладнання. Відповідно, королі контрабанди і генії нових технологій — Пупс і Іванчук довели підприємства до того стану, що в разі приватизації заводів, вони будуть виставлені на продаж втридорога. Це забезпечує криміналітету подальший повний контроль над заводами, оскільки їх буде складно продати, а якщо і продати, то самим собі.

Втім, вирішувати, потрібна чи не потрібна спиртової галузі приватизація — уряду України, який вже її анонсував, однак з прийняттям рішення зволікає. Не бачить доцільності в приватизацію спиртових заводів і міністр агрополітики в уряді — Ігор Швайка, який отримав посаду за квотою ВО «Свобода». Таким чином, існує ризик дзеркально повторити вже всім знайому в Україні ситуацію з реалізацією корупційних зв’язків у спиртовій галузі: екс-міністр АПК в уряді Азарова — Микола Присяжнюк, який віддав спиртову галузь знаходиться зараз під слідством і в розшуку Олександру Харту, а той, у свою чергу, запустив в «Укрспирт» команду кримінального авторитета Юри Єнакіївського.

За аналогією, чинний міністр Ігор Швайка, з «закритими очами» призначив керувати спиртової монополією Михайла ради лабутіна ризикує передати управління галуззю таким кримінальним авторитетам як Пупсові. Зараз Єнакіївський живе в Монако. Де буде жити Пупс? І де буде жити Лабутін?

Хоча може і не так, за відомостями інформованих осіб, Лабутін у відкриту заявляє, що після виборів Верховної Ради України, він залишиться в Укрспирті, тому що домовився про це з командою Президента! Його Вінницьким крилом, яке націлене посадити свою людину у крісло міністра агрополітики України.

Штучна війна

На перший погляд відносини Державної фіскальної служби і «Укрспирту» нагадують військові дії. У попередніх статтях згадувалося про те, що заступник голови фіскального відомства Володимир Хоменко публічно звинуватив спиртову монополію в тому, що держбюджет не отримав від держпідприємства близько 3-5 млрд грн тільки за 2013 рік. Після того, як за фактом ухилення від сплати податків (ст. 212 КК) було заведено кримінальну справу, екс-глава держпідприємства”Укрспирт” Олександр Харт був оголошений в розшук.

У липні кримінальну справу за фактом ухилення і мінімізації оподаткування було порушено і стосовно чинного керівництва. Мова йшла про ухилення від сплати податків на суму майже 2 млн грн шляхом нелегального продажу спирту. Втім, незважаючи на публічні заяви, проведення податківцями перевірок, порушених кримінальних справ, детальних публікацій у пресі про факти розкрадання держвласності і держкоштів — віз і нині там.

Відкрите протистояння керівництва податкового відомства та Михайла ради лабутіна — лише ширма, за якою ховаються і набагато більш серйозні злочини. Але така війна дозволяє відвернути увагу громадськості від інших фактів корупції в спиртової монополії: громадськості «кинули кістку» у вигляді заяв про мінімізації і відхилення від сплати податків, щоб не могли уявити про масштаби злодійства.

Втім, далі заяв та анонсування розслідувань у податківців справа не йде. А дейсвующий глава ГФС Ігор Білоус після того, як «сімейний» податківець Януковича Олександр Клименко ввів систему автоматичного адміністрування ПДВ, не може не бачити, що пан Лабутін, скидаючи на «транзитні» підприємства і «податкові ями» сотні мільйонів гривень, формує тим самим для Укрспирту «фіктивний» податковий кредит, ухиляється від сплати податків в дуже великих розмірах.

«Допомагає» Ігорю Білоусу закривати очі на діяльність «Укрспирту» і начальник департаменту САТ («спирт, алкоголь, тютюн») Госфискальной служби Віталій Герц, який раніше очолював Житомирський лікеро — горілчаний завод. Потрібно відзначити, Житомирський ЛГЗ, це елітне підприємство, яке входить у структуру державного управління справами Президента України. Може виробляти як спирт, так і лікеро-горілчану продукцію.

Можливість керувати таким підприємством, виникає тільки в тому випадку, якщо потенційний кандидат близький до Президента або хоча б до керівника держуправсправами. Герц керував Житомирським ЛГЗ при Президенті Януковичі, під час роботи різних кримінальних «програм» на ринку спирту і не з чуток знайомий з методами крадіжки спирту. А сьогодні він повинен виступати в ролі борця з тіньовим обігом спирту. Дуже не природна роль.

Читайте також:   Ціна на нафту обвалила річне «дно»

До Герца, на посаді керівника САТ працював кум Януковича — Анатолій Радченко, виконував роль касира на нелегальному ринку спирту.

Ролі пана Герца і Радченко абсолютно ідентичні: їх завдання в тому, щоб зробити невидимими податкові махінації, корупційні схеми з акцизними марками «Укрспирту», з чим пан Герц і успішно справляється.

Сприяє йому в цьому і його заступник Володимир Кондратюк, «крышевавший» Житомирський ЛГЗ, вважай Герца, по лінії податкової, який у момент приходу Януковича до влади, перебував на посаді заступника голови дпа у Житомирській області і курирував при цьому обласний САТ.

При реформуванні ДПАУ в ДПСУ, Кондратюк перейшов працювати на посаду керівника обласного САТ Черкаської області, рік погорів на розкраданні марок акцизного збору старого зразка, яке було яко б знищені, а за фактом продані тіньовим виробникам горілки. За цим фактом Прокуратурою Черкаської області було порушено кримінальну справу, згодом передане до Прокуратури Кіровоградської області, де лежить без руху до цих пір. Напевно завдяки рідному братові Вови Кондратюка — Валерію Кондратюку високопоставленого офіцера СБУ.

Так Володимир Кондратюк, працюючи в центральному апараті САТ ГФС України, сьогодні забезпечує прикриття або правильніше сказати «дах» для ради лабутіна через свого впливового брата Валерія Кондратюка — високопоставленого офіцера СБУ.

Не менш дивним виглядає процес призначення Михайла ради лабутіна на посаду керівника Укрспирту, якщо подивитися на це через призму МВС, Мінагрополітики (Швайка) та Кабінету Міністрів України.

14 березня 2014 року, напередодні призначення ради лабутіна в Укрспирт, на адресу Прем’єр-міністра Арсенія Яценюка надходить в обіг 7-ми Народних Депутатів України, в якому народні обранці, спираючись на факти біографії ради лабутіна, просять Уряд утриматися від призначення такого фахівця керівником Укрспирту.

«Укрспирт»: кто в теме и кто в доле? Михаил Лабутин, Игорь Швайка, Игорь Билоус и Андрей Иванчук

У кращих традиціях чиновницького жанру «розмити відповідальність і затерти питання», Кабмін доручає розібратися і доповісти МВС та Мінагрополітики (Швайка).

«Укрспирт»: кто в теме и кто в доле? Михаил Лабутин, Игорь Швайка, Игорь Билоус и Андрей Иванчук

Потрібно зазначити, що МВС і Мінагрополітики розібралися з питанням ради лабутіна швидко і злагоджено. Відрапортували в Кабінет Міністрів про те, що Міша перед законом чистий. Правда було у нього кримінальну справу, порушену у 2012 році за ч. 4 ст. 190 КК України (шахрайство), але вже закрито. І так випадково вийшло, що справу за Лабутину МВС закрило, як раз в день написання і відправлення листа від групи Народних Депутатів Арсенія Яценюка, тобто 14 березня 2014 року.

«Укрспирт»: кто в теме и кто в доле? Михаил Лабутин, Игорь Швайка, Игорь Билоус и Андрей Иванчук«Укрспирт»: кто в теме и кто в доле? Михаил Лабутин, Игорь Швайка, Игорь Билоус и Андрей Иванчук

Між тим це не змінює того факту, що в момент призначення ради лабутіна керівником Укрспирту, він перебував під слідством.

І не здається дивним, що в одній з бесід Лабутін проговорився, що з ним в долі і в темі, Віталій Стрижак — заступник начальника УБОЗ України, що забезпечує не тільки прикриття кримінальних справ, але і відсутність адекватних слідчих дій.

Так Кабінет Міністрів благословив сходження ради лабутіна на Укрспирт.

В результаті, зі слів того ж пана Хоменка, або — візьмемо вище — керівників Кабміну нова влада активно бореться з корупцією. Для цього перед українцями розігрується театр протистояння між силовиками, фіскалами і Михайлом Лабутиным. Однак крім регулярних публічних вистав» у вигляді гучних заяв справа далі не йде. Подивимося, чи зміниться щось в державі після цієї статті…В продовження нашої рубрики «Ретроспектива» представляємо читачам архівний матеріал колег з Аргумент.юа. Михайло Лабутін, Ігор Швайка, Ігор Білоус та Андрій Іванчук – що пов’язує цих відомих корупціонерів? Звичайно ж — Укрспирт!

В результаті, зі слів того ж пана Хоменка, або — візьмемо вище — керівників Кабміну нова влада активно бореться з корупцією. Для цього перед українцями розігрується театр протистояння між силовиками, фіскалами і Михайлом Лабутиным. Однак крім регулярних публічних вистав» у вигляді гучних заяв справа далі не йде. Подивимося, чи зміниться щось в державі після цієї статті…

по материалам:  povin.com.ua